Настання менопаузи (клімаксу) є черговим етапом в житті жінки. Менопауза - це остання менструація, яка була рік тому. Далі слідує період постменопаузи, тобто повна відсутність менструацій. Небезпека розвитку онкологічних захворювань в період менопаузи зростає, це пов’язано не тільки з гормональною перебудовою організму і віком жінки, але і з прийомом замісної гормонотерапії.
![](https://static.wixstatic.com/media/103325_8dc49dd3a0c94f2dbea9e0aa66ecbc89~mv2.jpg/v1/fill/w_900,h_500,al_c,q_85,enc_auto/103325_8dc49dd3a0c94f2dbea9e0aa66ecbc89~mv2.jpg)
Найчастіше різні доброякісні та злоякісні процеси розвиваються у віці 40-60 років. Саме в цей період жінка повинна приділяти підвищену увагу своєму здоров’ю, обов’язково двічі на рік відвідувати гінеколога і проходити додаткове обстеження (УЗД органів малого таза, мамографію молочних залоз та інше). У клімактеричний період зростає ризик розвитку онкопатологій.
Гіперплазія ендометрія
Гіперплазія ендометрія - це патологічне розростання слизової оболонки порожнини матки. Дуже часто гіперплазія ендометрія розвивається в період менопаузи, що пов’язано з постійними коливаннями рівнів статевих гормонів і виснаженням функції яєчників. Додатковими факторами ризику розвитку гіперплазії ендометрія є цукровий діабет, гіпертонічна хвороба і надлишкова маса тіла.
Виділяють дві основні форми гіперплазії ендометрія: типову і атипову (аденоматоз). У разі відсутності лікування гіперплазія ендометрія може переродитися в рак ендометрія (особливо атипова форма). Виявляється захворювання нерегулярними менструаціями і постійними матковими кровотечами. Лікування гіперплазії ендометрія полягає в роздільному діагностичному вискоблюванні шийки і порожнини матки з подальшим призначенням гормонотерапії (гестагенів: норколут, Депо-Провера, 17-ОПК).
Міома матки
У клімактеричний період зростає ризик розвитку міоми матки або її швидкого зростання. Це захворювання також пов’язане з гормональними збоями в менопаузу. Виявляється міома матки ациклічними кровотечами, болями внизу живота і в попереку, синдромом здавлення сусідніх органів (кишечника і сечового міхура).
У разі швидкого зростання міоми матки і збільшення її розмірів більше 12 тижнів вагітності, проводять оперативне лікування. Міома є одним з факторів ризику розвитку раку тіла матки. Міоми невеликих розмірів також лікують гормонами (гестагенами). Позитивний момент-це зворотний розвиток міоми матки в період постменопаузи (яєчники практично не функціонують і рівень гормонів нормалізується).
Рак ендометрія
Рак ендометрія являє собою злоякісну пухлину слизової оболонки порожнини матки. Рак ендометрія стоїть на першому місці серед всіх видів раку органів жіночої статевої сфери. Виникає рак ендометрія в результаті дії естрогенів. До основних причин розвитку цього захворювання відносяться: пізня менопауза (60 років і пізніше), ранній початок менструацій, відсутність пологів, множинні аборти, ожиріння, гіпертонічна хвороба і цукровий діабет.
Основними проявами раку ендометрія є: маткові кровотечі, виникнення білей (з домішкою крові і неприємним запахом), болі внизу живота (в запущених випадках) і ракова кахексія (виснаження). Лікування полягає в хірургічному видаленні матки з подальшим призначенням препаратів прогестерону і тамоксифену (володіє антиестрогенними властивостями). Променеву терапію і радіотерапію призначають в разі наявності протипоказань до операції і підвищеному ризику розвитку рецидивів захворювання.
Рак молочної залози
Розвиток раку молочної залози пов’язано не з менопаузою, а з тривалим застосуванням замісної гормонотерапії. Додатковими факторами, що впливають на розвиток захворювання, є: спадковість, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, часті аборти, куріння, ожиріння і відсутність пологів. При пальпації в молочній залозі виявляється щільне, горбисте безболісне утворення, а також збільшення пахвових лімфовузлів. Можлива наявність виділень (часто з кров’ю) з соска, а сам сосок втягнутий.
Додатковими ознаками раку молочної залози є наявність висипу і так званої лимонної скоринки. Лікування захворювання полягає в хірургічному видаленні молочної залози.
Рак яєчників
Рак яєчників – злоякісна пухлина, яка розвивається з тканини яєчників. 5% випадків смертності від онкологічних захворювань припадає на рак яєчників. Смертність від цієї хвороби перевищує смертність від раку тіла матки і раку шийки матки, разом узятих. Захворюваність збільшується з віком – пік після 70 років. Виникає рак яєчників на тлі передракових або доброякісних новоутворень. Метастатичний рак яєчників – це метастаз пухлини, яка знаходиться в іншому органі: щитоподібній залозі, шлунково-кишковому тракті, матці, молочній залозі. Асцит розвивається в 60-70% випадків. Пухлина збільшується дуже швидко. Серед жінок, у яких порушена функція яєчників (застосування засобів для стимуляції овуляції, часті аборти, безпліддя), поширеність захворювання вища. В Україні рак яєчників знаходиться на третьому місці серед гінекологічних онкозахворювань. Лікування раку яєчників завжди комплексне: хірургічне (видалення раку яєчника) і хіміотерапія. При поширеній хворобі проводиться сучасне лікування метастазів раку яєчників – лікування починають з хіміотерапії, що дозволяє зменшити розмір пухлини або призвести до повного її зникнення, з метою створення умов для проведення радикальної операції. Виконується оваріектомія – хірургічне видалення ураженого пухлиною яєчника. Стандартний обсяг операції включає в себе видалення матки з придатками, великого сальника, всіх макроскопічних осередків пухлини. В післяопераційному періоді триває хіміотерапія. У зв'язку з можливістю рецидиву пацієнтка повинна перебувати під постійним контролем онкогинеколога.
Консультації щодо оперативного лікування
Максимально корисною щодо оперативного лікування є консультація лікаря–хірурга, який володіє всіма методами оперативного втручання. Саме такий спеціаліст може оцінити доцільність оперативного втручання, проаналізувати можливі ускладнення та порекомендувати найбільш оптимальний метод. Консультації проводяться на основі попередніх обстежень, при необхідності можуть бути запропоновані додаткові обстеження.
При виборі тактики лікування пацієнтів враховується стадію процесу, морфологічну структуру пухлини, ступінь диференціювання, обтяжливі чинники, вік пацієнтки, імунний статус, хронічні захворювання як протипоказання до проведення того чи іншого методу.
Бережіть своє здоров'я та вчасно обстежуйтесь!
Консультативний прийом онкогінеколога
щодня з 16.30 до 20.00
попередній запис по тел.: +38 068 0377 505
Медичний центр «MEDICOR»
проспект Генерала Безручка, 12
Рівне, Рівненська область, 33022
Comments