Фіброміома матки — одна з найпоширеніших доброякісних пухлин жіночих статевих органів. Переважно це захворювання перебігає безсимптомно, але в окремих випадках проявляється матковими кровотечами, важкістю та болем внизу живота чи попереку, а інколи й невиношуванням вагітності.
![](https://static.wixstatic.com/media/103325_ca6df6329b174ca1af23db150e8680db~mv2.jpg/v1/fill/w_808,h_600,al_c,q_85,enc_auto/103325_ca6df6329b174ca1af23db150e8680db~mv2.jpg)
Коли фіброміому матки потрібно оперувати:
🔴 Великі розміри — розміри відповідають 12 т. вагітності (розміри матки при пальпації вимірюються в тижнях вагітності)
🔴 Менструації супроводжуються надмірними виділеннями, які переростають в кровотечі. Запропонована гормональна терапія неефективна, наростає анемія.
🔴 Фіброматозні вузли заважають роботі суміжних органів (наприклад, вузол лежить на сечовому міхурі і провокує постійні позови на сечопуск)
🔴 Швидкий ріст фіброміми (на 4 т. ваг. за рік)
Індивідуально розглядають ситуації:
🔴 Фіброматозний вузол розміщується в шийці матки чи перешийку, тому що при рості цих утворів оперативне лікування стає технічно дуже складним через вузький простір цієї ділянки та близькість основних судинних колекторів матки
🔴 Наявність кіст яєчників разом з фіброміомою матки, тому що кісти є різної структури та виникають з різних причин.
В усіх інших ситуаціях фіброміома матки може спостерігатись, але — СПОСТЕРІГАТИСЬ!!!
Кожні пів року оглядатись гінекологом та проводити вагінальні УЗД, тому що:
🔴 Фіброматозні вузли можуть перероджуватись в саркому, і немає ніяких ознак, що цей процес почався, ні клінічних, ні УЗД.
Єдина настороженість виникає про швидкому рості вузлів та ознаках розрідження в структурі вузла.
🔴 Гормональний фон, при якому формуються фіброміоми матки, такий самий, при якому є ризик розвитку раку тіла матки другого типу. При спостереженні за фіброміомою лікар може запропонувати Вам провести гістероскопію чи діагностичне вишкрібання порожнини матки.
Існують різні варіанти медикаментозного та оперативного лікування фіброміом.
Вузли міоми матки можна зменшити, зафіксувати в розмірі та видалити. Зменшенням «займаються» медикаментозні препарати і емболізація маткових артерій. Кожен міоматозний вузол має свою межу, менше якої він не стане. Чим більший вузол, тим більше «сухий залишок».
Медикаментозний метод
🔴 Перший передбачає лікування препаратами, які блокують рецептори прогестерону, вони створені саме для зменшення розміру і лікування фіброміом. Таблетована форма терапії триває від 3 до 6 місяців повторними курсами з певною періодичністю. Особливо ефективний цей метод для терапії новоутворених або активно зростаючих вузлів.
🔴 Інший медикаментозний метод передбачає лікування агоністами гонадропінів-рилізинг-гормону. Препарати цієї групи вводять жінку в штучний клімакс, на тлі якого і відбувається зменшення вузлів. Більш того, вони блокують функцію зростання міоматозних вузлів за рахунок придушення гормонів і блокують синтез сполучних тканин, які також сприяють зростанню утворень. Зазвичай курс лікування триває від 3 до 7 місяців - раз на 28 днів внутрішньом'язово вводиться препарат. Залишкові явища набагато простіше буде стабілізувати за допомогою контрацептивів і внутрішньоматкової спіралі «Мірена».
🔴 Новітня методика лікування міоми матки ЕМА — емболізація маткових артерій. Суть методики полягає в «перекритті» кровоносних судин, які живлять міоматозні вузли. Переваги методики полягають у тому, що вже через рік обсяг утворень зменшується на 65% і практично відсутні рецидиви. Після ЕМА немає потреби приймати ліки або проводити інші підтримуючі терапії. Цей метод самодостатній. Більше того, після емболізації зберігається здатність вагітніти і народжувати, кровопостачання матки відновлюється протягом декількох місяців.
Процедура триває від 15 до 40 хвилин без накрозу, оскільки абсолютно безболісна. Втручання проводиться в умовах стаціонару, жінка спостерігається протягом доби. Далі вона може бути виписана додому на лікарняний протягом 5-7 днів.
🔴 Більш складне оперативне втручання з видалення вузлів матки називається консервативна міомектомія. Технічно складна процедура має два варіанти виконання - лапароскопічний і лапаротомічний. Тут величезну роль відіграє кваліфікація та майстерність оперуючого хірурга.
🔴 Найсучасніший метод — високочастотний фокусований ультразвук. Процедура полягає в направленні цілеспрямованого потоку ультразвуку на міоматозні вузли під контролем МРТ. Однак, існують певні складнощі і нюанси для застосування цього виду лікування лейоміоми — одночасному впливу променів підлягає тільки один-два вузла, на передній черевній стінці не повинно бути шрамів, рубців або жиру, інших перешкод на шляху променя.
У більшості жінок міома матки існує без будь-яких клінічних ознак. При безсимптомному перебігу це захворювання зазвичай уперше виявляють при огляді акушери-гінекологи або ж вона є «випадковою знахідкою» під час проведення УЗД органів малого тазу. Без своєчасної діагностики та адекватного лікування пухлина продовжує рости, погіршуючи якість життя і стан здоров’я хворої жінки.
Тому потурбуйтесь про своє здоров’я, та бережіть себе! ❤️
Консультативний прийом онколога-гінеколога
щодня з 16.30 до 20.00
🔴 попередній запис по тел.: +38 068 0377 505
留言